Archive for Listopad, 2012

Budownictwo energetyczne stoi przed szansą szybkiego rozwoju

Budownictwo energetyczne to całokształt realizacji inwestycji, związanych z pozyskiwaniem energii dla potrzeb społeczeństwa. Od lat trwają w Polsce dyskusje dotyczące rozpoczęcia budowy elektrowni atomowej, która po części pomogłaby nam w zwiększeniu produkcji energii, oszczędzając nieodnawialne źródła energii. Jak każda kontrowersyjna inwestycja, ten projekt ma swoich zwolenników ale jeszcze więcej przeciwników, obawiających się katastrof, które sporadycznie, ale się przecież w tego typu elektrowniach zdarzają. Do 2015 roku, polskie elektrownie będą musiały zamknąć przestarzałe bloki energetyczne, co zmniejszy nasze możliwości produkcji aż o 20%. Dlatego budownictwo energetyczne coraz bardziej skupia się na realizowanie projektów w oparciu o wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak produkcja energii na farmach wiatrakowych, czy spalaniu biomasy, produkcji biogazu. Jednak jak na wielu polach naszej gospodarki, tak i w budownictwie energetycznym brakuje spójnych przepisów, efektem czego jest wycofanie się z naszego rynku i zaprzestania realizacji wielu projektów przez zagranicznych inwestorów. Projekty elektrowni w oparciu o odnawialne źródła są gotowe, analizy trwają, dyskusje też, a problem nie ruszył jeszcze z miejsca. Albo więc nasze budownictwo energetyczne stanie przed szansą szybkiego rozwoju, albo za kilka lat zorientujemy się, że potrzebny będzie w domach większy zapas świeczek, jako alternatywne źródło oświetlenia mieszkania. A co z ogrzewaniem?

Co lepsze – basen, czy staw kąpielowy

Coraz więcej właścicieli dużych terenów przy swoim domu, mając w planie budowę basenu, coraz częściej bierze pod uwagę budowę stawu kąpielowego. Basen jest niewielkim, sztucznym zbiornikiem wodnym, w którym stosunkowo mała ilość wody nie będzie mogła podlegać naturalnemu procesowi czyszczenia wody jaki istnieje w naturze, w uzdatnianie wody musi ingerować właściciel basenu. Staw kąpielowy jest także sztucznym zbiornikiem wodnym, ale o dużych rozmiarach, po zagospodarowaniu przypominającym naturalny akwen. W dodatku jest to akwen, który tak jak w naturze sam radzi sobie z uzdatnianiem wody – konieczne jest tylko jego odpowiednie zagospodarowanie, tzn. obsadzenie roślinami wodnymi, szuwarami, których zadaniem będzie utrzymywanie równowagi biologicznej w stawie. Budowa stawu polega na przygotowaniu podłoża, czyli wybraniu odpowiedniej ilości ziemi na określoną głębokość – tu trzeba pamiętać o zróżnicowaniu poziomu dna – jeżeli mamy mieć jak najbardziej naturalny akwen, będziemy go musieli dzielić z rybami, żabami i innymi wodnymi żyjątkami, a każde z nich musi mieć odpowiednią ilość wody od dna do powierzchni – do życia i bezpiecznego przezimowana. Dno musi być dobrze zabezpieczone odpowiednią wykładziną, aby nam woda nie uciekła do gruntu. Dopiero na takie podłoże należy wysypać żwir, piasek, czyli zapewnić podłoże, jak w naturalnym stawie. Aby nie naruszać zbytnio ekosystemu, który przecież w stawie powstanie, budownictwo wodne zaleca wykorzystanie do pływania i korzystania z kąpieli około 30% zasobów wodnych stawu, pozostałą część pozostawiając dla natury.

Budownictwo ekstremalne, czyli budowanie platform wiertniczych

Tankując samochód na stacji benzynowej, nawet nie myślimy o tym, w jak trudnych warunkach ropa naftowa jest wydobywana. Duża część ropy pochodzi z eksploracji zasobów znajdujących się pod dnem morskim, co wymaga budowy odpowiednich platform wiertniczych, wydobywczych. Wybudowanie platformy wiertniczej stanowi nie lada wyzwanie dla projektantów, konstruktorów i wreszcie dla ekip budownictwa morskiego, które muszą platformę osadzić na wodzie, a z reguły nie są to wody spokojnego jeziora. Już samo przygotowanie poszczególnych elementów platformy jest bardzo trudne, ponieważ nie da się jej w całości zespolić na lądzie i gotowej przeholować na morze. Część konstrukcji pływająca, holowana jest na miejsce, ale pozostaje wiele innych elementów konstrukcyjnych, które muszą być złożone już na wodzie, na miejscu osadzenia platformy. Dla budowniczych jest to wielkie wyzwanie, ponieważ taki obiekt budowlany na niestabilnym podłożu musi bez zarzutu spełnić swoją funkcję, a jednocześnie zapewnić bezpieczną pracę i hotel na kilka miesięcy dla zatrudnionych na platformie osób. Ze względu na ryzyko wybuchu, pożaru, na każdej platformie zbudowane jest lotnisko dla helikopterów, mając na względzie ewentualną, szybką ewakuację załogi. Niektóre platformy są budowlami pływającymi, są jednak takie, które są przytwierdzane do dna morskiego, co jest także ogromnym wyzwaniem dla jej budowniczych, ze względu na dużą głębokość, morskie prądy i dno o różnej skali nachylenia.

Budownictwo okrętowe, czyli polskie stocznie w stanie likwidacji

Kilkadziesiąt lat temu, budownictwo okrętowe było w Polsce bardzo dobrze rozwinięte, a nasza produkcja cieszyła się spora ilością kontrahentów zagranicznych. Niestety, historyczne już przekształcenia ustrojowe, gospodarcze, ekonomiczne sprawiły, że zaczął się zły czas dla polskich stoczni. Produkcja statków, okrętów, tankowców zaczęła się chylić ku upadkowi, a polskie budownictwo okrętowe zaczęło zamierać. Od lat większość naszych stoczni jest w stanie likwidacji lub w fazie przekształcenia. Zgodnie z unijnymi wymogami, rząd polski nie może wspomagać finansowo upadających stoczni, pod groźbą dużych kar finansowych. Tym spektakularnym upadkom stoczni towarzyszyły od samego początku dziwne, tajemnicze historie, kontrakty, efektem zmian było zwolnienie tysięcy pracowników. Jak budownictwo okrętowe w Polsce wygląda obecnie? Stocznia Marynarki Wojennej, będąca w stanie upadłości, realizuje kontrakty dla Norwegii, Belgii, Wielkiej Brytanii, a także remontuje i buduje okręty wojenne. Stocznia w Gdyni, w stanie likwidacji, miała skoncentrować się na budowie tankowców. Jest jedną z pierwszych na świecie, budujących tankowce z podwójnym poszyciem. Historyczna już stocznia w Gdańsku, która budowała statki na najwyższym światowym poziomie, praktycznie nie istnieje. Stocznia Północna po restrukturyzacji buduje małe i średnie statki, oraz nieduże promy pasażerskie i holowniki. Stocznia Szczecińska Nowa – w stanie likwidacji. Stocznia Wisła buduje krewetkowce, trawlery i motorówki. Nasze budownictwo okrętowe było jednym z najlepszych na świecie. Kolejne rządy dopuściły do upadku dobrze rozwiniętej gałęzi przemysłu.

Unia dopłaca do budownictwa w Polsce

W latach 2007 – 2013, Polska ma do wykorzystania około 67 mld Euro z dotacji unijnych, czyli więcej od innych państw, członków Unii Europejskiej. Spora część tej kwoty trafia i trafi do firm budowlanych, w ramach programu ‘infrastruktura i środowisko’. Jest to program obejmujący budowę dróg i autostrad, portów lotniczych, portów wodnych, oczyszczalni ścieków, tras kolejowych, wałów przeciwpowodziowych, a nawet obiektów dla ochrony i służby zdrowia oraz szkół i oświaty. Dzięki inwestycjom budowlanym, mogą pełną parą działać firmy produkujące materiały budowlane, szczególnie beton, czy stalowe zbrojenia. Wydawałoby się, że budownictwo jest obecnie najprężniej rozwijającą się dziedziną gospodarki. Jak więc odnieść do tych wielkich pieniędzy fakt, że coraz więcej polskich firm budowlanych upada, plajtuje, zwalnia pracowników, niemal z dnia na dzień z prężnie działającej firmy staje się bankrutem? Na program ‘infrastruktura i środowisko’ przeznaczone jest 28 mld Euro. Dotychczas polskie budownictwo otrzymało z tej kwoty zaledwie nieco ponad 5 mld Euro. Czy zdążymy wykorzystać pozostałą część pieniędzy, czy zostaniemy z nie dokończonymi inwestycjami budowlanymi, z upadłymi firmami i brakiem siły roboczej? Może my po prostu nie potrafimy i nie umiemy wykorzystać tych pieniędzy? Niejeden ekspert nie potrafi tego zrozumieć, a co dopiero zwykły obywatel…

Budownictwo ekologiczne wreszcie jest modne

W coraz większej ilości krajów panuje moda na budownictwo ekologiczne. Wiele ludzi rozumie to jako budownictwo energooszczędne, ale przez wielu temat zostaje rozszerzany nie tylko o kolektory słoneczne, ale projekty uwzględniają własne, przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków, co bardzo wpływa na zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. Budownictwo ekologiczne uwzględnia elementy budownictwa tradycyjnego – kształt budynku, jego usytuowanie względem stron świata, oraz na danym terenie, co ma ogromny wpływ na wykorzystanie światła słonecznego w dociepleniu i dopływie światła do wnętrza budynku. Nie bez znaczenia jest montaż nowoczesnych instalacji, tzw. inteligentnych, które odpowiednio zaprogramowane włączają się i pracują gdy są nam potrzebne. Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe powinno w jak największym stopniu ograniczyć pobór energii ze źródeł nieodnawialnych na rzecz energii odnawialnej, czyli promieni słonecznych, wiatru, biomasy. Wielu chętnych do budowy domów ludzi chętnie wykorzystałoby najnowsze zdobycze techniki do budowy domu w pełni ekologicznego, ale mimo unijnych dopłat, są to kwoty dla wielu rodzin nieosiągalne. Aby instalacja solarna była naprawdę wydajna, trzeba w nią zainwestować około 70 tysięcy zł. Przy całkowitym koszcie budowy domu, zakupie działki, w większości jest to zbyt droga inwestycja i pozostaje montaż tradycyjnych pieców co.

Budownictwo a science fiction

Gdyby kilka wieków temu ktoś powiedział, że człowiek wyląduje na Księżycu i będzie po nim spacerował, zapewne reszta uznałaby go za niespełna rozumu. A jednak stało się to faktem, podobnie jak dzisiejsze prace nad badaniem powierzchni Marsa. Już dziś spekuluje się, kiedy człowiek poleci na tę planetę, a jeżeli poleci, to przecież będzie musiał gdzieś mieszkać. Można mieć pewność, że niejeden architekt ma już przygotowane projekty marsjańskich domków, do których tylko potrzebne będą odpowiednie materiały budowlane, których jeszcze nie ma. Kilkadziesiąt lat temu, nikt nie myślał, że powstaną wysokie na kilometr budynki, mało tego, że będą one normalnymi, funkcjonalnymi obiektami, wypełnionymi ludźmi. Wiele krajów prowadzi nieformalny wyścig o palmę pierwszeństwa w wysokości wybudowanego obiektu. Kraje azjatyckie prowadzą na czele tego wyścigu. Ale nie tylko o wysokość chodzi we współczesnym budownictwie – także o szybkość. Tu przodują Chińczycy, którzy pobijają już swoje własne rekordy w skracaniu czasu budowy obiektów hotelowych. Jest to możliwe, ponieważ na plac budowy przywożone są gotowe do montażu elementy budynku, wraz z częściowo zamontowanymi fragmentami niezbędnych instalacji.Tak więc budowa osiedli mieszkalnych na odległych planetach wydaje się tylko kwestią czasu – do momentu pełnego rozpoznania warunków panujących na danym globie.

Budownictwo przyszłości, czyli co nas czeka w następnym stuleciu

Człowiek ma nieokiełznane pomysły i aspiracje we wszystkich swoich działaniach. Kiedyś nie do pomyślenia były dziesięciopiętrowe bloki, dziś mamy wieżowce, których najwyższe piętra zatapiają się w chmurach. Holandia z wielkim trudem powiększała swój obszar wyrywając morzu kolejne metry ziemi, dziś arabscy szejkowie tworzą wyspy na głębokich wodach zatoki, budując na nich luksusowe osiedla i hotele dla bogatych. Kiedyś, o noclegu na wodzie mogli pomarzyć miłośnicy żeglowania, dziś buduje się luksusowe hotele nawet kilkanaście metrów pod powierzchnią wody, aby goście mieli kontakt z morska fauna i florą. Wydaje się, że budownictwo jest dziedzina techniki, przed którą nie ma żadnych barier. Potrzebne są tylko odpowiednie materiały budowlane, które pomogą zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły projektantów. Wiele projektów architektonicznych leży na półkach i czeka obecnie na opracowanie nowych technologii budownictwa i nowoczesne materiały budowlane, których do tej pory nie wynaleziono. Być może, znowu za jakiś czas świat dowie się o rewelacyjnym projekcie budowlanym, który może być już zrealizowany. Ludzkość szuka nowych możliwości do życia na naszej planecie – projektanci mają już gotowe projekty samowystarczalnych wysp – miast, na których tysiące ludzi będzie mogło niczym arka Noego dryfować po morzach i oceanach, mając zapewnione wszystko co do życia jest potrzebne.

Wielkie projekty, czyli spełnienie życiowych marzeń

Wielu mieszkańców dużych europejskich aglomeracji, po wieloletnim życiu w hałasie, miejskim gwarze i stresie, decyduje się na porzucenie dotychczasowego życia i całkowitą odmianę swojego życia. Poszukują możliwości zamieszkania gdzie indziej, w innym kraju, z dala od miejskich uciech, byle naokoło była cisza, stabilna pogoda i kontakt z naturą. Na południu Francji, w środkowej Hiszpanii, w Toskanii poszukiwane są stare domy, stodoły, zabudowania gospodarskie – wszystko to co jest otoczone przyrodą i ciszą, a jednocześnie da się drogą remontu dostosować do wymagań współczesnego życia. Zabudowania gospodarskie w krajach południowych budowane były bardzo solidnie. Czasem można kupić zabudowania z drewna i kamieni, które w całkiem dobrym stanie przetrwały do dzisiejszych czasów, czasem są to opuszczone domy wymagające wielu przeróbek budowlanych, a czasem, gdy nie trafia się żaden interesujący obiekt budowlany, inwestorzy kupują upatrzony kawałek ziemi i na nim realizują swój projekt życia – wymarzony, ekologiczny i energooszczędny dom. Trzeba przyznać, że projekty domów, a właściwie posiadłości są fantastyczne. Przewaga szkła, lekkich materiałów budowlanych oraz największa dbałość o wkomponowanie budynku w otoczenie – zrealizowane projekty robią wielkie wrażenie. Jednak tylko właściciele tych fantastycznych domów wiedzą, ile wyrzeczeń kosztowało zbudowanie domu. Zdobycie wszelkich zezwoleń w obcym kraju, znalezienie dobrej ekipy budowlanej, przeforsowanie wielu swoich śmiałych pomysłów i rozwiązań…

Budownictwo systemem gospodarczym, czyli wiejski pejzaż

Jeszcze nie tak dawno, przejeżdżając przez wiejskie tereny, widzieliśmy takie oto zabudowania – jeden dom mieszkalny, często było widać, że rozbudowywany w różnych okresach – różny materiał budowlany, różny stopień działania czasu, widać, że był budowany i ulepszany systemem gospodarczym. W bliskim sąsiedztwie, bez specjalnego wytyczania miejsca stały, stoją zabudowania gospodarcze – stodoła, z reguły drewniana, budynki dla zwierząt gospodarskich i hodowlanych, kurnik, tu i ówdzie tunel foliowy lub prowizoryczna szklarnia – również nieco nadgryzione przez czas i brak zainteresowania remontem ze strony gospodarzy. Widać, że były budowane systemem gospodarczym, z materiałów budowlanych, które akurat udało się zdobyć, bez nadzoru – ot, pomagali sąsiedzi, rodzina. Unijne dotacje odmieniły wizerunek wiejskich zabudowań, nie tylko mieszkalnych, ale i gospodarskich. Dzisiejsza wiejska zabudowa coraz bardziej odbiega od tej siermiężnej, prowizorycznej sprzed lat. Domy mieszkalne są wyremontowane, otynkowane, pomalowane, obejścia zadbane, z ogródkami pełnymi kwiatów, warzywniaki odsunięte dalej od domu, tunele foliowe zastąpiły pseudo – szklarnie ze starych okien i drzwi, a budynki gospodarskie w większości są murowane, jasne i czyste. Wystarczyło dwadzieścia, trzydzieści ostatnich lat, aby nasza wieś zyskała nowe, nowoczesne i czyste oblicze.